Powrót do listy Newsów
11/04/2022
Rośnie liczba wypadków przy pracy. Na home office było bezpieczniej

W pandemii niemal połowa pracowników odczuwała zwiększony stres w pracy, jednak liczba wypadków w 2020 roku znacząco spadła. Powroty do pracy stacjonarnej sprawiły, że liczba uszczerbków na zdrowiu urosła. Miniony rok zakończyliśmy z wynikiem prawie 69 tys. wypadków przy pracy, co oznacza wzrost o 9,6 proc. w porównaniu rok do roku. To nadal dużo mniej niż w 2019 kiedy wypadków było ponad 83 tys. – wynika z danych GUS. Eksperci Personnel Service wskazują, że w 2021 roku zdrowiem ryzykowali najbardziej górnicy, zatrudnieni przy gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz pracownicy ochrony zdrowia. Najgorzej jest na Podlasiu, a najbezpieczniej na Mazowszu.

<?php echo $item->post_title; ?>

Główny Urząd Statystyczny co roku zbiera informacje o wypadkach przy pracy zgłoszonych w firmach. Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na te wyniki, bo w 2020 roku liczba wypadków przy pracy wyniosła 62,7 tys. To o 24,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Trend jednak jest wzrostowy. W 2021 roku, kiedy część firm zdecydowała o powrocie pracowników do biur i zakładów, liczba wypadków przy pracy zwiększyła się do prawie 69 tys. To oznacza, że uszczerbków na zdrowiu lub życiu doświadczyło o 10 proc. osób więcej niż rok wcześniej.

 

Na początku pandemii mówiono, że jednym z zagrożeń wprowadzania na szybko home office jest to, że nie ma jasnych zasad związanych z BHP w trakcie pracy w domu. Okazuje się jednak, że bezpieczeństwo takiej pracy jest większe, co potwierdzają wyniki GUS. Wypadkowość w 2020 roku była dużo niższa niż rok wcześniej i mniejsza niż w minionym roku, kiedy zaczynaliśmy wracać do biurowej normalności. Praca z domu generuje jednak inne wyzwania. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2021” wynika, że przymusowy home office, godzenie obowiązków domowych i zawodowych w jednej przestrzeni czy strach przed koronawirusem odbiły się na zdrowiu psychicznym Polaków. Większy niż przed pandemią stres odczuwało 46 proc. pracowników zauważa Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.

 

W tych branżach pracuje się najtrudniej

 

Z danych GUS wynika, że najwyższy wskaźnik wypadków, patrząc na rodzaj działalności gospodarczej, odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (14,17), gospodarowanie ściekami i odpadami (13,23) oraz przetwórstwo przemysłowe (8,27). Najbezpieczniej mogą czuć się pracownicy, którzy pracują w informacji i komunikacji, bo tam wskaźnik wypadków wynosi zaledwie 0,74. W działalności finansowej i ubezpieczeniowej ten sam wskaźnik jest nieco wyższy i przekracza 1,17, a w działalności usługowej 1,22.

 

– W związku z tym, że cały czas mamy do czynienia z pandemią, utrzymuje się wysoki odsetek wypadków przy pracy w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Przekracza on 8 i jest niemal na tym samym poziomie co w przetwórstwie przemysłowym, które zawsze znajdowało się w rankingu najbardziej niebezpiecznych sektorów pod względem wypadków w pracy – wskazuje Krzysztof Inglot.

 

Co istotne, ponad 60 proc. z wszystkich wypadków przy pracy jest spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pracownika. A to oznacza, że firmy mają jeszcze do odrobienia lekcję edukacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Drugim powodem wypadków przy pracy jest stan czynnika materialnego. Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było uderzenie w nieruchomy obiekt, następnie uderzenie przez obiekt w ruchu, a podium domyka kontakt z przedmiotem szorstkim, ostrym, chropowatym. Aż 79,4 proc. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn.

 

Śląsk już nie najbardziej wypadkowy

 

We wcześniejszych edycjach badania, z najtrudniejszymi warunkami pracy mieli do czynienia mieszkańcy województwa śląskiego, co wynikało bezpośrednio z pracy w górnictwie. To się zmieniło. W 2021 roku najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: podlaskim (6,53), opolskim (6,32) oraz warmińsko-mazurskim (6,13). Za to najbezpieczniej pracowało się osobom w województwach: mazowieckim (3,67) i małopolskim (3,91).

Zobacz więcej newsów