Powrót do listy Newsów
24/02/2023
Rok od wybuchu wojny w Ukrainie w liczbach

Wojna w Ukrainie wywarła niebagatelny wpływ na cały świat. Nikt nie spodziewał się, że wydarzy się taka tragedia, której skalę mogliśmy w Polsce wyraźnie zobaczyć. Jako naród stanęliśmy na wysokości zadania oferując pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Liczby mówią same za siebie. Poniżej znajduje się zestawienie najważniejszych danych, które podsumowują rok po wybuchu wojny w Ukrainie.

<?php echo $item->post_title; ?>

Najważniejsze statystyki podsumowujące rok po wybuchu wojny w Ukrainie podzielimy na trzy najważniejsze rozdziały, czyli Ukraińcy w Polsce, rynek pracy oraz zażyłość między narodami.

 

Ukraińcy w Polsce

 

10 mln przekroczeń granicy odnotowała Straż Graniczna w kierunku Polski od 24 lutego. Początkowo każdego dnia nawet 140 tys. osób przekraczało granicę każdego dnia. Przez cały styczeń i luty te liczby utrzymują się na poziomie ok. 20 tys. osób dziennie. Ostatni odczyt przekraczający 30 tys. zanotowano 25 grudnia 2022 roku (32,6 tys.).

 

2,3 mln Ukraińców przebywa w Polsce. Ta statystyka obejmuje zarówno osoby, które przebywały w naszym kraju przed wybuchem wojny, jak i uchodźców, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego. Z ostatnich danych ZUS wynika, że w styczniu br. w rejestrach PESEL znajdowało się ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, 46 proc. z nich stanowiły kobiety w wieku aktywności ekonomicznej, a ok. 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną, było w rejestrach ZUS ok. 775 tys.

 

10 proc. Ukraińców planuje przenieść się do Polski na stałe w ciągu najbliższych kilku lat – wynika z naszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Częściej plan osiedlenia się w Polsce na stałe mają mężczyźni – 11 proc. vs. 8 proc. kobiet. Głównie są to osoby od 36 do 50 roku życia (14 proc.) oraz pracownicy, którzy byli w Polsce co najmniej trzy razy (13 proc.).

 

Rynek pracy

 

786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy wydano w 2022 roku. To specjalny instrument wprowadzony na mocy specustawy po wybuchu wojny, który miał ułatwiać dostęp do rynku pracy i to się udało. Osoby, które chciały, mogły łatwo wejść na rynek pracy. Ukraińcy najczęściej znajdowali zatrudnienie w branży usługowej, hotelarskiej, produkcyjnej, HoReCa czy e-commerce.

 

42 proc. przedsiębiorstw w Polsce w listopadzie 2022 roku miało w swojej załodze kadrę ze Wschodu. To wzrost o 8 pp. w porównaniu do lutego 2022 roku i o aż 14 pp. więcej w porównaniu do edycji z 2021 roku – wynika z naszego raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy”. Najwięcej pracowników z Ukrainy znajdziemy w firmach zatrudniających ponad 250 osób – już 57 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu. W przypadku średnich firm 45 proc. deklaruje zatrudnianie Ukraińców, a w małych co czwarta. Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla – wskazało tak 57 proc. firm.

 

1 mln 63 tys. cudzoziemców było ubezpieczonych w ZUS w grudniu 2022 roku. To wzrost od stycznia o 191,7 tys. Ta liczba rośnie systematycznie do dekady. W 2012 roku nieco ponad 93 tys. cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Rok później przebiliśmy granicę 100 tys., by w 2018 roku osiągnąć liczbę ponad 569 tys. ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Do miliona zbliżyliśmy się w 2021 roku, bo zamknęliśmy rok z 975 tys. osób bez polskiego obywatelstwa w naszym systemie ZUS, a już w 2022 roku ta granica została przekroczona. Oczywiście największą liczbę ubezpieczonych w ZUS stanowią Ukraińcy.

 

20 tys. działalności gospodarczych zostało założonych przez Ukraińców w Polsce. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2022 roku Ukraińcy założyli ok. 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych oraz 4 tys. spółek z udziałem kapitału ukraińskiego.

 

Zażyłość między narodami

 

88 proc. Ukraińców ma pozytywne nastawienie do Polski i Polaków. Do pozytywnego nastawienia względem Polski i Polaków przyznają się zwłaszcza kobiety (91 proc. vs. 85 proc. mężczyzn) – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. To nie jest zaskoczenie, jeżeli spojrzymy, że to głównie kobiety po wybuchu wojny przekraczały granicę z Polską i szukały schronienia dla siebie i swoich bliskich.

 

40 mld zł wydała Polska na pomoc Ukrainie w 2022 roku – wynika z danych OECD. To najwięcej z wszystkich europejskich krajów.

 

61 proc. Polaków kupuje ukraińskie produkty i usługi, bo chcą pomóc. I choć ta skala pomocy jest teraz inna niż na początku wojny, nadal robimy co możemy. Ten początkowy zryw serca był związany m.in. z tym, że przybyły do nas kobiety i dzieci oraz osoby starsze, czyli osoby najbardziej bezbronne. To wyzwoliło gigantyczny gest pomocy. I o ile nasze pozytywne uczucia wobec ukraińskiego społeczeństwa nie zmieniły się to intensywność pomocy z biegiem czasu uległa zmianie i dostosowała się do obecnego statusu wojny.

Zobacz więcej newsów