Powrót do listy Newsów
14/01/2021
COVID-19 mobilizuje cudzoziemców do legalnej pracy

Pomimo zamknięcia granic i restrykcji związanych z epidemią koronawirusa liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS w 2020 r. wzrosła. Eksperci Personnel Service wskazują, że COVID-19 był mobilizacją dla obcokrajowców do zabiegania o legalne zatrudnienie. Obawa o własne zdrowie i chęć posiadania dostępu do opieki medycznej sprawiły, że pomimo ujemnego salda migracyjnego, liczba ubezpieczonych w ZUS wzrosła. Pomogły również zapisy tarczy antykryzysowej, które odnawiają wizę dla cudzoziemców na czas stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu.

<?php echo $item->post_title; ?>

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec 2020 r. w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym było zarejestrowanych ponad 725 tys. cudzoziemców. Rok wcześniej było ich 651 tys., a zatem 11% mniej. Większość z tych osób to pracownicy z Ukrainy, którzy pomimo tego, że zamknięto część gałęzi gospodarki oraz wprowadzono restrykcje, nadal są zainteresowani pracą w Polsce i potrzebni polskim pracodawcom. Takie branże jak m.in. przemysł spożywczy, budowlany, produkcja, logistyka wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu.

 

Epidemia koronawirusa ma jeden nieoczywisty, ale pozytywny wymiar. Okazuje się bowiem, że mobilizuje pracowników z zagranicy do podjęcia legalnej pracy. W aktualnych warunkach dostęp do opieki medycznej jest kluczowy. Pracownicy zdali sobie sprawę, że nie tylko zarobki mają znaczenie, ale też bezpieczeństwo. Dlatego szukają legalnych możliwości zatrudnienia, co widać w statystykach ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS, których jest więcej i to w czasie, w którym saldo migracyjne pozostaje ujemne, czyli więcej osób od nas wyjeżdża niż przyjeżdża – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

 

Tarcza zatrzymała część Ukraińców z Polsce

 

Ujemne saldo migracyjne utrzymuje się w Polsce praktycznie od początku trwania epidemii koronawirusa, warto jednak podkreślić, że istnieje spore grono tych, którzy w ogóle z naszego kraju nie wyjechali. Personnel Service wraz z Pracodawcami RP zabiegali o uwzględnienie w tarczy antykryzysowej zapisu o przedłużeniu prawa pobytu dla cudzoziemców, którym kończy się wiza, na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu. Dzięki temu w Polsce udało się zatrzymać nawet do 500 tys. pracowników z Ukrainy.

 

Część z tych osób, które zostały w Polsce, zasiliło grono zarejestrowanych w ZUS. Jest to pozytywna informacja z dwóch względów. Po pierwsze, w naszym kraju nie powstała duża luka pracownicza, co mogło się wydarzyć jeżeli wyjazdy pracowników z Ukrainy byłyby bardziej masowe. Po drugie, w naszej firmie od lat promujemy legalne formy zatrudnienia kadry ze Wschodu. Aktualnie sami pracownicy dostrzegają zalety tego rozwiązania i będą do tego mobilizować pracodawców – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Zobacz więcej newsów