Powrót do listy Newsów
20/12/2023
Ukraińcy wydali w Polsce 2,2 mld w III kwartale br. To tyle co przed pandemią

Wydatki Ukraińców w Polsce w trzecim kwartale br. wyniosły 2,2 mld zł. To o 0,5 mln więcej niż rok temu i niemal tyle samo co w 2019 roku, kiedy wydatki były na poziomie 2,1 mld zł. Po dziewięciu miesiącach 2023 roku łączne wydatki Ukraińców to ponad 5,4 mld zł. Takie wyniki to konsekwencja wciąż utrzymującego się ruchu na polskiej granicy. Ukraińcy w trzecim kwartale br. przekroczyli ją aż 5,6 mln razy. Ponadto, eksperci Personnel Service wskazują, że liczba Ukraińców w Polsce to ok. 2 mln. Tyle samo co przed pandemią.

<?php echo $item->post_title; ?>

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w trzecim kwartale br. cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 46,8 mln razy. To o 6,8 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Ukraińcy w okresie lipiec-wrzesień br. przekroczyli granicę z Polską 5,6 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 4,5 mln razy.

– Wiemy o spadającej podaży Ukraińców w Polsce. Często wybierają oni bogatsze kraje Europy Zachodniej, co nie zmienia faktu, że wciąż przebywa u nas ok. 2 mln obywateli Ukrainy, czyli tyle ile szacowało się przed pandemią. Na te dwa miliony osób składają się przebywający w Polsce już wcześniej Ukraińcy, jak i uchodźcy, którzy zostali w naszym kraju i ściągnęli tutaj swoje rodziny, czyli babcie, dzieci, małżonków. Stała liczba Ukraińców utrzymuje wydatki na wysokim poziomie – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

 

W latach 2014-2016 Ukraińcy w pierwszych dziewięciu miesiącach roku zostawiali w Polsce od 4 do 5 mld zł. Natomiast w latach 2017-2019 ten wynik średnio oscylował wokół 5,5 mld zł. W 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia, ten wynik spadł do 2 mld zł, natomiast największe tąpnięcie nastąpiło rok później, kiedy Ukraińcy wydawali w Polsce niecałe 1,9 mld zł. W 2022 roku wyniki zaczęły odbijać i wzrosły do 3,8 mld zł, natomiast ten rok jest pierwszym, który zbliża nas do poziomu sprzed pandemii. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wydatki Ukraińców w Polsce zbliżyły się do 5,5 mld zł.

 

Wydatki cudzoziemców

 

Łącznie wszyscy cudzoziemcy w trzecim kwartale br. wydali w Polsce 13,5 mld zł. To o 15,8 proc. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 11,7 mld zł. Patrząc na to, kto zostawiał w naszym kraju najwięcej pieniędzy, to w trzecim kwartale 2023 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (50 proc.), następnie z Ukrainą (21,7 proc.), Czechami (13,2 proc.), Słowacją (8,2 proc.), Litwą (4,3 proc.), Białorusią (2,3 proc.) i Rosją (0,3 proc.).

Zobacz więcej newsów