Skąd i gdzie rekrutujemy
Zarząd i rada nadzorcza
Branże
Nasze lokalizacje
Dla studenta
Dla partnerów
Leasing pracowniczy
Outsourcing
Rekrutacje stałe i masowe
Nasze produkty
Personnel Medic
E-Book
Artykuły
Barometr polskiego rynku pracy NEW
Raporty i analizy
Materiały prasowe
Kontakt dla mediów
Blog
Kontakt
Polski
Wybierz język strony
07.07.2025 Natalia Garbacz
Umowy zlecenia wliczane do stażu pracy. Co się zmieni?
07.07.2025
Od 1 stycznia 2026 roku w życie wejdą długo wyczekiwane zmiany w przepisach, które zobligują do zaliczenia okresów wykonywania umów cywilnoprawnych (zleceń, agencyjnych, o świadczenie usług) oraz prowadzenia działalności gospodarczej , do stażu pracy. Co więcej, w przypadku tej ustawy, prawo będzie działało wstecz. Reforma ta jest jednym z kluczowych elementów nowego podejścia państwa do równego traktowania pracujących, niezależnie od formy prawnej zatrudnienia. Dla działów HR oznacza to przede wszystkim poważne wyzwania organizacyjne i konieczność dostosowania wewnętrznych procedur kadrowych oraz systemów ewidencyjnych.
Zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez Stały Komitet Rady Ministrów 22 maja 2025 r., do stażu pracy będą wliczane m.in.:
Umowy o dzieło, które nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, pozostają wyłączone.
Reforma obejmie także okresy sprzed wejścia ustawy w życie – będzie można zaliczać je do stażu pracy, o ile zostaną odpowiednio udokumentowane.
Autorzy reformy zapowiedzieli, że okresy objęte ubezpieczeniami społecznymi będą potwierdzane zaświadczeniami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik będzie mógł zwrócić się do ZUS o wydanie takiego dokumentu, który potwierdzi okresy opłacania składek z tytułu umów cywilnoprawnych.
W przypadku okresów niezgłoszonych do ZUS, pracy za granicą lub działalności niezarejestrowanej w Polsce, zastosowanie znajdą ogólne zasady dowodowe. Oznacza to konieczność zgromadzenia wszelkich dokumentów potwierdzających wykonywanie pracy lub działalności – mogą to być: kopie umów, rachunki, potwierdzenia przelewów wynagrodzenia, faktury, korespondencja e-mailowa z kontrahentem, oświadczenia zleceniodawców lub partnerów biznesowych. Szczególnie istotne będzie udokumentowanie okresu i rodzaju wykonywanych czynności.
Według danych Główny Urząd Statystyczny w Polsce na koniec grudnia 2024 r. było blisko 2,5 miliona osób wykonujących pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych. Podobna jest także liczba działalności gospodarczych prowadzonych w Polsce. Oznacza to, że w potencjalnie zmiany mogę dotknąć nawet 5 milionów osób i to nie wliczając tych, którzy zatrudnienie na zleceniu czy prowadzenie firmy mają już za sobą.
Zrównanie stażu pracy oznacza dla pracowników znaczące i mierzalne korzyści w różnych obszarach ich zatrudnienia:
Dla wielu pracowników będzie to także realna szansa na „odzyskanie” utraconych lat zatrudnienia, które wcześniej nie miały wpływu na ich uprawnienia pracownicze, mimo że wykonywali obowiązki w sposób ciągły i często tożsamy z pracą etatową.
Zmiana niesie za sobą konkretne wyzwania:
Działy HR i payroll będą musiały włożyć wiele wysiłku w dostosowanie organizacji do nowych realiów, nie tylko od strony technicznej, lecz również komunikacyjnej i operacyjnej.
Wchodzimy już w III kwartał 2025 roku, co oznacza, że czas na intensywne działania przygotowawcze do wdrożenia nowych przepisów o wliczaniu umów cywilnoprawnych do stażu pracy jest ograniczony. Oto praktyczne kroki, które można podjąć w pozostałych miesiącach roku, aby nie zostać zaskoczonym po 1 stycznia 2026 r.:
Nowe przepisy dotyczące wliczania okresów wykonywania umów cywilnoprawnych do stażu pracy stanowią istotny krok w kierunku zwiększenia sprawiedliwości i równości wobec różnych form zatrudnienia. Dla pracowników otwiera się realna możliwość uznania wcześniejszych okresów pracy, które do tej pory nie były brane pod uwagę przy naliczaniu uprawnień pracowniczych i świadczeń. Jednocześnie to na pracownikach spoczywa obowiązek dostarczenia odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej wykonywane okresy pracy.
Chociaż ciężar dowodowy spoczywa na pracownikach, działy HR i Payroll nie są zwolnione z aktywnego udziału w tym procesie. Wręcz przeciwnie — to właśnie one muszą:
Innymi słowy, mimo że formalnie ciężar udowodnienia okresów zatrudnienia spoczywa na pracowniku, to HR i Payroll staną na pierwszej linii frontu realizacji nowych wymogów. Będzie to wymagało dużego nakładu pracy, dobrej organizacji i sprawnej komunikacji wewnętrznej. Wczesne przygotowanie i proaktywne działania pozwolą zminimalizować ryzyko nieporozumień i sporów oraz ułatwią płynne wdrożenie zmian od 1 stycznia 2026 roku.
Warto podkreślić, że dobrze przygotowane działy HR zyskają także przewagę konkurencyjną — będą w stanie sprawnie i profesjonalnie obsłużyć nowych i obecnych pracowników, zwiększając ich satysfakcję i lojalność wobec pracodawcy.
Podsumowując, choć zmiana wprowadza nowe obowiązki i wyzwania, jest to także okazja do usprawnienia procesów kadrowych i podniesienia jakości zarządzania zasobami ludzkimi w firmie.
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go dalej!
25.06.2025
Na współczesnym rynku pracy dynamiczne zmiany technologiczne, globalizacja i ewoluujące oczekiwania kandydatów sprawiają, że każdy proces rekrutacji wymaga strategicznego podejścia. To nie tylko szukanie nowych pracowników, lecz budowanie firmy zdolnej przyciągać talenty oraz optymalizować koszty rekrutacji i time-to-hire. Coraz częściej HR-owcy łączą różne źródła rekrutacji, metody pozyskiwania pracowników i podejścia, współpracują z agencjami pracy, balansują […]
09.06.2025
Leasing pracowniczy to specyficzna forma zatrudnienia, polegająca na „wypożyczeniu” pracowników jednego podmiotu (agencji pracy tymczasowej lub innej firmy) do wykonywania zadań na rzecz innego przedsiębiorstwa. Formalnie pracownik pozostaje zatrudniony w agencji/firmie (z której przyszedł), natomiast faktycznie pracuje „u użytkownika” – firmy korzystającej z jego pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy (m.in. Kodeks pracy) dotykają […]
23.05.2025
Rynek pracy w Polsce zmienia się dynamicznie – społeczeństwo się starzeje, kolejne roczniki przechodzą na emeryturę, a nowe, wchodzące na rynek pracy, nie są już tak liczne. Rąk do pracy brakuje – także w prostych zawodach i pracach fizycznych. Rośnie natomiast presja na terminowość i wydajność rośnie. Firmy z branży produkcyjnej, magazynowej i logistycznej coraz […]
Dział sprzedaży
+48 574 670 930
kontakt@personnelservice.pl
ul. Sucha 3 piętro 3, 50-086 Wrocław
Personnel Service S.A. z siedzibą we Wrocławiu wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy: 7 843 469,00 PLN, opłacony w całości.
Dla biznesu
Centrum prasowe
Grupa Kapitałowa Personnel Service
Copyright © 2023 @ Brand You Much
Polityka prywatności