Skąd i gdzie rekrutujemy
Zarząd i rada nadzorcza
Branże
Nasze lokalizacje
Dla studenta
Dla partnerów
Leasing pracowniczy
Nasze produkty
Personnel Medic
E-Book
Artykuły
Barometr polskiego rynku pracy NEW
Raporty i analizy
Materiały prasowe
Kontakt dla mediów
Blog
Kontakt
Polski
Wybierz język strony
24.03.2025 Natalia Garbacz
Karta pobytu czasowego. Zatrudnienie obcokrajowca na zezwoleniu jednolitym.
24.03.2025
Polska od lat jest atrakcyjnym kierunkiem migracji dla pracowników z Europy Wschodniej, a od 2022 r. na polskim rynku pracy rośnie także udział obcokrajowców z nieco dalszych kierunków, takich jak Indonezja, Filipiny czy Nepal i Indie. Wielu cudzoziemców decyduje się zostać w Polsce po zakończeniu wizy i kontynuować pracę. Nie chcą jednak wracać do swojego kraju, aby uzyskać kolejną. Dokumentem, który może zalegalizować jednocześnie pobyt i pracę obcokrajowca jest zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę (Karta Pobytu Czasowego). Dokument ten uprawnia zarówno do przebywania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jak i do kontynowania pracy, bez konieczności posiadania wizy. Karta pobytu czasowego może być więc kolejnym dokumentem legalizującym pracę lub pobyt obcokrajowca, który planuje przebywać w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Zezwolenie jednolite (zwane także kartą pobytu czasowego) to decyzja administracyjna wydawana przez wojewodę, która uprawnia cudzoziemca do legalnego pobytu i wykonywania pracy na terytorium Polski. Dokument ten łączy w sobie funkcję zezwolenia na pobyt czasowy oraz zezwolenia na pracę, co oznacza, że cudzoziemiec nie musi ubiegać się o osobne dokumenty.
Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest przyznawane przez wojewodę cudzoziemcom, którzy planują przebywać w Polsce dłużej niż trzy miesiące i legalnie pracować.
Obcokrajowiec, który stara się o zezwolenie jednolite musi:
Jednocześnie, pracodawca, który chce zatrzymać obcokrajowca w pracy i ułatwić mu uzyskanie karty pobytu czasowego powinien pamiętać, że wynagrodzenie cudzoziemca nie może być niższe niż wynagrodzenie innych pracowników na podobnym stanowisku pracujących w tym samym wymiarze czasu pracy, a także nie może być poniżej minimalnej pensji krajowej, nawet jeśli cudzoziemiec pracuje w niepełnym wymiarze godzin.
Dodatkowo, to po stronie pracodawcy leży obowiązek uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy (tzw. test rynku pracy). Choć zdaje się, że już wkrótce, wraz z wejściem w życie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, test rynku pracy przejdzie do historii.
❌ pracownicy delegowanymi do Polski przez pracodawcę mającego siedzibę poza granicami Polski
❌przebywający na terytorium Polski na podstawie zobowiązań określonych w umowach międzynarodowych dotyczących ułatwienia wjazdu i czasowego pobytu niektórych kategorii osób fizycznych zajmujących się wymianą handlową lub inwestycjami
❌ prowadzący w Polsce działalność gospodarczą
❌ pracownicy sezonowi
❌przebywający na terytorium Polski na podstawie wizy wydanej w celu turystycznym lub odwiedzin u rodziny lub przyjaciół
Procedura uzyskania jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę to nie tylko uproszczenie formalności dla cudzoziemców, ale także duże ułatwienie dla pracodawców. Wszystkie kwestie związane z legalizacją pobytu i zatrudnienia są załatwiane w ramach jednego postępowania administracyjnego, co oznacza, że pracodawca nie musi oddzielnie ubiegać się o zezwolenie na pracę. Dodatkowym atutem jest fakt, że to cudzoziemiec składa wniosek i ponosi związane z nim koszty, co odciąża firmę pod względem administracyjnym i finansowym.
Aby cudzoziemiec mógł legalnie mieszkać i pracować w Polsce na podstawie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, musi przejść przez kilka etapów:
Karta pobytu, w okresie w którym jest ważna, potwierdza tożsamość cudzoziemca oraz uprawnia go, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
Warto pamiętać, że ze względu na skomplikowaną procedurę i możliwość popełnienia błędów formalnych, zaleca się wcześniejsze przygotowanie dokumentów lub skorzystanie z pomocy specjalistów.
Cudzoziemiec, który złożył kompletny i poprawny wniosek o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, może podjąć pracę w Polsce w okresie oczekiwania na decyzję tylko wtedy, gdy posiada ważny tytuł pobytowy (np. stempel potwierdzający złożenie wniosku o kartę pobytu czasowego) umożliwiający pracę oraz spełnia jeden z poniższych warunków:
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest udzielane na czas określony, od 3 miesięcy do maksymalnie 3 lat.
Nie można przedłużyć istniejącego zezwolenia. Jeśli cudzoziemiec chce nadal legalnie pracować i przebywać w Polsce po upływie ważności obecnego zezwolenia, ma dwie opcje:
Niektóre zmiany w strukturze firmy lub warunkach pracy nie wymagają zgłaszania ich wojewodzie ani uzyskiwania nowego zezwolenia. Dotyczy to m.in.:
Dzięki temu niektóre zmiany formalne w miejscu pracy nie powodują konieczności ponownego przechodzenia przez długotrwały proces administracyjny. Nadal jednak pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obcokrajowca posiadającego zezwolenie jednolite wydane w związku z zatrudnieniem w innym przedsiębiorstwie, muszą zachować ostrożność przy weryfikacji dokumentów oraz pamiętać, że nowe miejsce pracy wymaga zgłoszenia we właściwym urzędzie wojewódzkim.
Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę to wygodne rozwiązanie dla cudzoziemców chcących legalnie pracować w Polsce oraz dla pracodawców, którzy poszukują pracowników na dłużej niż 3 miesiące lub chcą zatrzymać członka swojego zespołu na dłużej. Proces uzyskania zezwolenia może być czasochłonny i wymaga znajomości przepisów, zwłaszcza w przypadku zmiany warunków zatrudnienia lub w czasie oczekiwania na decyzję.
Jeśli poszukujesz pracowników z zagranicy, ale skomplikowane procedury i formalności wydają Ci się przytłaczające, zaufaj ekspertom z Personnel Service. Pomożemy Ci znaleźć wykwalifikowanych pracowników i przeprowadzimy przez cały proces legalizacji ich zatrudnienia. Skontaktuj się z nami!
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go dalej!
29.04.2025
Rekrutacja to jeden z najważniejszych procesów w każdej firmie. Bez względu na to czy rekrutujemy na wiele stanowisk niższego szczebla (blue collars) czy poszukujemy kilku managerów średniego szczebla (grey collars) czy poszukujemy kluczowego pracownika (white collars) – odpowiedni kandydat na dane stanowisko pracy może zadecydować o sukcesie przedsiębiorstwa. Wybór między rekrutacją wewnętrzną a zewnętrzną to […]
28.04.2025
W dniu 20 marca 2025 r. uchwalono nową ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ta wprowadza szereg istotnych zmian, które mają na celu uproszczenie i zdigitalizowanie procedur zatrudniania cudzoziemców, a jednocześnie zaostrzenie kontroli oraz zwiększenie odpowiedzialności pracodawców za legalność zatrudnienia.Nowe przepisy wymagają od działów HR lepszej organizacji procesów kadrowych, […]
09.04.2025
Dla wielu obcokrajowców Polska staje się nie tylko miejscem pracy, lecz również domem na stałe. Aby móc legalnie mieszkać, pracować i korzystać z praw społecznych na równi z obywatelami, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego statusu prawnego. Jednym z najważniejszych dokumentów w tym zakresie jest karta stałego pobytu, która otwiera drogę do wielu przywilejów i uproszczeń administracyjnych. […]
Dział sprzedaży
+48 574 670 930
kontakt@personnelservice.pl
ul. Sucha 3 piętro 3, 50-086 Wrocław
Personnel Service S.A. z siedzibą we Wrocławiu wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy: 7 843 469,00 PLN, opłacony w całości.
Dla biznesu
Centrum prasowe
Grupa Kapitałowa Personnel Service
Copyright © 2023 @ Brand You Much
Polityka prywatności