Skąd i gdzie rekrutujemy
Zarząd i rada nadzorcza
Branże
Nasze lokalizacje
Dla studenta
Dla partnerów
Leasing pracowniczy
Outsourcing
Rekrutacje stałe i masowe
Nasze produkty
Personnel Medic
E-Book
Artykuły
Barometr polskiego rynku pracy NEW
Raporty i analizy
Materiały prasowe
Kontakt dla mediów
Blog
Kontakt
Polski
Wybierz język strony
11.09.2024 Natalia Garbacz
Badania rynku pracy. Co to jest informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych?
11.09.2024
W dobie globalizacji, rosnącej mobilności i otwierania się rynków pracy na cudzoziemców, coraz więcej firm w Polsce decyduje się na zatrudnianie pracowników spoza naszego kraju. Już nie tylko z Ukrainy czy Białorusi, ale także z Nepalu, Indii, Filipin czy Kolumbii. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest konieczność przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy oraz uzyskanie informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. W artykule wyjaśnimy, czym jest ten dokument, jakie ma znaczenie oraz kiedy i w jakich okolicznościach jest wymagany.
Test rynku pracy to procedura mająca na celu sprawdzenie, czy na dane stanowisko pracy nie ma odpowiednich kandydatów w Polsce lub w krajach Unii Europejskiej, którzy mogliby zostać zatrudnieni na oferowanym stanowisku. Procedura ta jest kluczowa przy zatrudnianiu obywateli państw trzecich, a jej wynikiem jest wydanie przez starostę dokumentu potwierdzającego brak możliwości znalezienia lokalnych pracowników.
Informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych jest formalnym dokumentem potwierdzającym, że na danym stanowisku w określonym regionie nie ma dostępnych kandydatów z Polski lub Unii Europejskiej, którzy spełnialiby wymagania pracodawcy. Dokument ten pozwala firmie rozpocząć procedurę zatrudnienia cudzoziemca z państw trzecich.
Informacja starosty jest niezbędna m.in. przy ubieganiu się o:
Jej głównym celem jest ochrona krajowego rynku pracy oraz priorytetowe traktowanie obywateli polskich i UE przy obsadzaniu wolnych miejsc pracy.
Nie w każdym przypadku zatrudnienia cudzoziemca konieczne jest uzyskanie informacji starosty. Wyjątki od tej reguły są liczne i obejmują m.in.:
Informacja starosty jest natomiast obligatoryjna w przypadkach, gdy:
Pracodawcy zainteresowani uzyskaniem informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych musza przygotować się na dość długotrwałą, nawet 4-tygodniową procedurę.
Przebieg testu rynku pracy wygląda następująco:
Dla działów HR procedura testu rynku pracy może wydawać się skomplikowana, ale ma ona kluczowe znaczenie dla strategii zatrudniania cudzoziemców. Dlatego ważne jest, aby znać zasady i wymogi prawne dotyczące informacji starosty. Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że brak dokumentacji potwierdzającej przeprowadzenie testu rynku pracy może skutkować odrzuceniem wniosków o zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.
Test rynku pracy oraz informacja starosty to nieodłączny element zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Działy HR, które zrozumieją ten proces i będą go prawidłowo przeprowadzać, zyskają możliwość pozyskiwania pracowników z zagranicy w sposób zgodny z prawem, jednocześnie zwiększając konkurencyjność swojej firmy.
Masz pytania dotyczące procedur związanych z testem rynku pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców?
Umów się na darmową konsultację z naszym ekspertem ds. legalizacji pracy obcokrajowców.
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go dalej!
07.07.2025
Od 1 stycznia 2026 roku w życie wejdą długo wyczekiwane zmiany w przepisach, które zobligują do zaliczenia okresów wykonywania umów cywilnoprawnych (zleceń, agencyjnych, o świadczenie usług) oraz prowadzenia działalności gospodarczej , do stażu pracy. Co więcej, w przypadku tej ustawy, prawo będzie działało wstecz. Reforma ta jest jednym z kluczowych elementów nowego podejścia państwa do równego […]
25.06.2025
Na współczesnym rynku pracy dynamiczne zmiany technologiczne, globalizacja i ewoluujące oczekiwania kandydatów sprawiają, że każdy proces rekrutacji wymaga strategicznego podejścia. To nie tylko szukanie nowych pracowników, lecz budowanie firmy zdolnej przyciągać talenty oraz optymalizować koszty rekrutacji i time-to-hire. Coraz częściej HR-owcy łączą różne źródła rekrutacji, metody pozyskiwania pracowników i podejścia, współpracują z agencjami pracy, balansują […]
09.06.2025
Leasing pracowniczy to specyficzna forma zatrudnienia, polegająca na „wypożyczeniu” pracowników jednego podmiotu (agencji pracy tymczasowej lub innej firmy) do wykonywania zadań na rzecz innego przedsiębiorstwa. Formalnie pracownik pozostaje zatrudniony w agencji/firmie (z której przyszedł), natomiast faktycznie pracuje „u użytkownika” – firmy korzystającej z jego pracy. Obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy (m.in. Kodeks pracy) dotykają […]
Dział sprzedaży
+48 574 670 930
kontakt@personnelservice.pl
ul. Sucha 3 piętro 3, 50-086 Wrocław
Personnel Service S.A. z siedzibą we Wrocławiu wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy: 7 843 469,00 PLN, opłacony w całości.
Dla biznesu
Centrum prasowe
Grupa Kapitałowa Personnel Service
Copyright © 2023 @ Brand You Much
Polityka prywatności