Powrót do listy Newsów
24/03/2021
Więcej lekarzy, ale mniej specjalistów IT z Ukrainy na polskim rynku pracy

W 2020 roku w polskiej ochronie zdrowia i pomocy społecznej pracowało ponad 4,2 tys. pracowników z Ukrainy. To wzrost o aż 162% w porównaniu rok do roku. Najwięcej przybyło lekarzy, których w 2020 roku zatrudniono 41 – wynika z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Zanotowano również niewielki wzrost zatrudnienia Ukraińców w edukacji, ale już w IT spadek wyniósł aż 38%. Eksperci Personnel Service wskazują, że te wyniki to bezpośrednia konsekwencja epidemii koronawirusa, która uwypukliła potrzeby ochrony zdrowia, a zredukowała zapotrzebowanie w takich sektorach jak m.in. IT czy prawo.

<?php echo $item->post_title; ?>

W 2020 roku wydano 295 tys. zezwoleń na pracę dla pracowników z Ukrainy. Rok wcześniej ta liczba było wyższa i wyniosła 330 tys. Jednak zmniejszenie ogólnej liczby wydanych zezwoleń na pracę nie oznacza spadków we wszystkich branżach.

 

W ubiegłych dwunastu miesiącach zanotowano wzrost o 162% w liczbie zatrudnionych Ukraińców w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. W 2019 roku wydano 1,6 tys. tego typu pozwoleń, natomiast już w 2020 roku ta liczba przekroczyła 4,2 tys. Analiza szczegółowa pokazuje, że w przypadku lekarzy w ubiegłym roku odnotowano aż 70% wzrost ich zatrudnienia – w polskich szpitalach przybyło 41 lekarzy z Ukrainy, podczas gdy rok wcześniej ta liczba wyniosła 24. W przypadku pielęgniarek ten wzrost nie był zbyt widoczny. Zatrudniono 11 pielęgniarek w 2020 roku, a w 2019 roku tylko o jedną mniej.

 

Należy się spodziewać jeszcze większego wzrostu zatrudnienia lekarzy z Ukrainy w związku z wprowadzoną pod koniec 2020 roku uproszczoną procedurą uzyskiwania pozwolenia na pracę dla pracowników ochrony zdrowia spoza UE. To dobra informacja z punktu widzenia naszego rynku pracy i potrzeb służby zdrowia. Zwłaszcza, że jak wynika z Barometru Zawodów 2020, problemy z brakiem lekarzy czy pielęgniarek i położnych występują w większości polskich województw. Sytuacja pandemiczna tylko te problemy uwypukla. I choć na razie pojawiają się kontrowersje dotyczące procedury zatrudniania lekarzy z Ukrainy, mam nadzieję, że uda się je sprawnie rozwikłać – podkreśla Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

 

Mniej informatyków i artystów z Ukrainy

 

Poza zawodami medycznymi, można zaobserwować nieco więcej specjalistów z Ukrainy w sektorze edukacji. Liczba wydanych zezwoleń na pracę dla nauczycieli z tego kraju zwiększyła się ze 163 w 2019 roku do 173 w 2020 roku.

 

W innych branżach można było zaobserwować spadek ogólnej liczby nowych pracowników ze Wschodu. Mniej o 38% było specjalistów IT, bo niecałe 1,4 tys. w porównaniu do 2,2 tys. rok wcześniej. W zawodach artystycznych zatrudniono 197 osób, w porównaniu do 229 rok wcześniej, a w sektorze prawnym zatrudniono 5 osób w porównaniu do 8 osób rok wcześniej.

Zobacz więcej newsów