Powrót do listy Newsów
30/11/2020
Mikołaj i Śnieżynka – ile (nie) zarobią w tym roku? Prezentujemy stawki w świątecznych zawodach

Nawet do 90 zł za godzinę „na rękę” mógł zarobić w zeszłym roku Mikołaj, który w okresie przedświątecznym pracował w centrum handlowym. Z uwagi na pandemię w tym roku liczba miejsc pracy dla Mikołajów może spaść niemal do zera, a w innych świątecznych zawodach nawet o połowę – szacują eksperci Personnel Service. W corocznym świątecznym zestawieniu zarobków pojawiły się jednak nowe zawody, w których można znaleźć pracę.

<?php echo $item->post_title; ?>

Od lat Mikołaj jest niekwestionowanym liderem listy zarobków w zawodach świątecznych. Osoba, która wykonuję tę funkcję może liczyć średnio na 55 zł netto za godzinę pracy. Zazwyczaj niższe stawki otrzymuje Mikołaj pracujący w galerii handlowej, natomiast wyższe (nawet do 90 zł/h) można otrzymać za „występ” na firmowej wigilii czy domowej imprezie. Niezłe stawki otrzymuje też pomocnica Mikołaja, Śnieżynka (od 12 do 35 zł/h). Pandemia wywróciła jednak rynek świątecznych zawodów do góry nogami. Zdaniem ekspertów, choć same zarobki utrzymają się na podobnym poziomie co rok temu, ofert będzie po prostu dużo mniej.

 

Nie odnotowaliśmy znaczących zmian w zakresie płac w zawodach świątecznych, natomiast szacujemy, że zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w tym okresie może spaść nawet o 50%. Mikołajów, Śnieżynek i hostess może w ogóle zabraknąć. Jest to oczywiście konsekwencja czasowego zamknięcia sklepów, ograniczenia ruchu w galeriach handlowych czy zakazu organizacji imprez firmowych. Otwarcie galerii w sobotę 28 listopada niewiele zmieni, zwłaszcza, że zachowany jest reżim sanitarny. Trudno sobie wyobrazić Mikołaja w maseczce, do którego zresztą… nie wolno się zbliżyć. Oczywiście, garstka miejsc pracy na tym stanowisku zostanie, ale posady obejmą nieliczne osoby – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

 

W te święta jedzenie zamówimy z dowozem lub… kupimy gotową paczkę

 

Z uwagi na pandemię, pozycję na liście najpopularniejszych świątecznych zawodów stracili m.in. kelnerzy i ulotkarze. Możliwość zarobku w większym zakresie niż zazwyczaj dostaną natomiast dostawcy jedzenia, którzy zarobią średnio 20 zł netto za godzinę. Wynika to z faktu, że wiele osób będzie chciało zamówić świąteczne jedzenie prosto do domu. To z kolei oznacza, że zarobią także pracownicy firm cateringowych, ok. 18 zł za godzinę.

 

Warto zwrócić uwagę na pojawienie się na liście takiego zawodu, jak pakowacz gotowych zestawów świątecznych. Sklepy będą chciały pójść klientom na rękę i stworzą gotowe zestawy z produktami świątecznymi, co ułatwi i przyspieszy zakupy, ale tez pozwoli sprzedać więcej towaru w trudnym czasie – mówi Krzysztof Inglot.

 

Kurier przed świętami nie odpocznie, ale zarobi najlepiej

 

Osoby, którym zależy na dodatkowym dochodzie w okresie świat Bożego Narodzenia mogą znaleźć pracę m.in. jako kurierzy (zarobią od 17 nawet do 65 zł netto za godzinę). Z uwagi na gwałtowny rozwój branży e-commerce, zapotrzebowanie na pracowników zgłoszą też sortownie paczek – zarobić w nich będzie można jednak maksymalnie 14 zł/h. Nieco więcej otrzyma za swoją pracę sprzedawca w sklepie (średnio 14,25 zł/h) czy merchandiser – osoba wykładająca towar w sklepie na półkę (śr. 14,75 zł/h). Niepodważalną pozycją na świątecznej liście cieszą się także, jak co roku, sprzedawcy ryb (zarobki ok. 15,5 zł/h) i choinek. Ci ostatni mogą zarobić średnio 19 złotych netto za godzinę pracy.

Zobacz więcej newsów