Powrót do listy Newsów
27/12/2021
Co kwartał wydatki Ukraińców w Polsce są wyższe, ale nie zbliżają się do wartości sprzed pandemii

W trzecim kwartale br. Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce 840 mln zł. To więcej niż w pierwszym i drugim kwartale oraz ponad dwa razy więcej niż rok temu, kiedy wydatki przez pandemię wyniosły zaledwie 388 mln zł - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wydatki Ukraińców w okresie od stycznia do września br. wyniosły w sumie niemal 1,9 mld zł. To o 200 mln mniej niż w tym samym okresie rok temu i o ponad 3,7 mld mniej niż w 2019 roku. Eksperci Personnel Service wskazują, że niższe wydatki to efekt wciąż słabszego niż przed pandemią ruchu na granicach.

<?php echo $item->post_title; ?>

Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w trzecim kwartale br. cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 33,9 mln razy, podczas gdy rok temu było 25,5 mln razy. Natomiast w 2019 roku liczba przekroczeń granicy to aż 50,8 mln razy.

 

Widać, że ruch na granicach rośnie, co jest dobrą informacją m.in. z punktu widzenia odradzającego się handlu przygranicznego, co analizują dane GUS. Nadal jednak widoczny jest efekt trwającej pandemii, bo nie zbliżyliśmy się do wyników notowanych w 2019 roku. Ukraińcy rzadziej przekraczają granicę, a tym samym zostawiają mniej pieniędzy w kieszeni polskich przedsiębiorców. Dobrą informacją jest jednak to, że coraz więcej pracowników ze Wschodu przebywa i pracuje u nas legalnie. Z prognoz ZUS wynika, że na początku 2022 roku składki w Polsce będzie płaciło nawet 1 mln cudzoziemców – wskazuje Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service.

 

Wydatki cudzoziemców dużo niższe niż przed pandemią

 

Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców w trzecim kwartale br. ukształtowała się na poziomie 8,5 mld zł, co oznacza wzrost o 22,4% w porównaniu rok do roku, ale aż o 35% mniej w porównaniu do 2019 roku.

 

W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających lądową granicę w okresie od lipca do września br. największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (60,4%), następnie z Czechami (12,8%), Ukrainą (12,1%), Słowacją (7,6%), Litwą (4,5%), Białorusią (2,3%) i Rosją (0,2%). Jednak w przeliczeniu na średnie wydatki na osobę, na pierwszym miejscu są Ukraińcy, którzy w trakcie jednego pobytu w Polsce na zakupy wydają aż 707 zł. Niemcy zaledwie 482 zł, a Czesi 317 zł.

 

Ukraińcy zostawiają w Polsce dużo mniej pieniędzy

 

W 2019 roku Ukraińcy pobili własny rekord wydatków, zostawiając w sklepach w Polsce i na usługi aż 7,8 mld zł. W 2020 roku te wydatki spadły trzykrotnie do 2,6 mld zł. W tym roku z kwartału na kwartał widzimy tendencję wzrostową – w pierwszym kwartale Ukraińcy wydali 453 mln zł, w drugim kwartale 602 mln zł, a w trzecim 840 mln zł. W sumie wydatki od początku roku wyniosły niemal 1,9 mld zł. To o 200 mln mniej niż w tym samym okresie rok temu oraz o ponad 3,7 mld zł mniej niż w 2019 roku. Eksperci Personnel Service wskazują, że nadal w Polsce przebywa mniej Ukraińców niż przed pandemią, kiedy szacowano, że w naszym kraju może być ponad 2 mln cudzoziemców.

 

Statystyki ZUS to jedno. One oczywiście cieszą, bo więcej cudzoziemców pracuje u nas legalnie, ale to tylko część przebywających w Polsce Ukraińców. O tym jak wielu z nich przebywało w Polsce świadczą przekroczenia granicy, które nie wróciły jeszcze do poziomów notowanych przed pandemią. A nasz rynek teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje rąk do pracy. Tylko w trzecim kwartale br. powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Z danych GUS wynika, że w przemyśle brakuje ponad 34 tys. pracowników, a w budownictwie 22,5 tys. Co więcej, na jedno zlikwidowane stanowisko powstają dwa nowe – komentuje Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service.

 

Co kupują cudzoziemcy?

 

GUS wskazuje, że w trzecim kwartale 2021 roku cudzoziemcy przekraczający granicę na terenie Polski na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli 47,8% swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe – 12,9%, a na pozostałe wydatki  – 27,4%.

Zobacz więcej newsów