25/05/22

4 na 10 sprzętów gospodarstwa domowego, z których korzystają mieszkańcy Unii Europejskiej, zostało wyprodukowanych w Polsce. W 2021 roku w naszym kraju powstało 35 mln urządzeń AGD, o 3 mln więcej niż rok wcześniej – wynika z raporty APPLiA. W całym sektorze zatrudnienie znajduje ponad 100 tys. osób, z czego w fabrykach pracuje 31 tys. osób. To nie tylko pracownicy produkcji, ale też inżynierowie, sprzedawcy czy logistycy. Eksperci Personnel Service, którzy biorą udział w Kongresie AGD w Łodzi, wskazują, że sektor AGD to od wielu lat stały element rynku pracy zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach.

17/05/22

GUS prognozuje, że do 2050 roku 40 proc. Polaków będzie mieć 60 lat lub więcej. Obniżony w 2017 roku wiek emerytalny pozwala 60-letnim kobietom oraz 65-letnim mężczyznom zakończyć aktywność zawodową. Jednak 49 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że będzie zmuszona pracować dłużej. Niemal tyle samo (48 proc.) nie chciałoby pracować więcej niż przewidują przepisy emerytalne, nawet gdyby praca była dostosowana do sił – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Firmy zapewniają, że chętnie zatrudnią pokolenie 50+. Aż 65 proc. przedsiębiorców widzi dojrzałego pracownika w swoim zespole, ale deklaracje rozmijają się z rzeczywistością. W połowie firm grupa 50+ to mniej niż jedna piąta załogi.

11/05/22

Z ostatnich danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego br. granicę Polski przekroczyło ponad 3,2 mln osób z Ukrainy. Do tej pory numer PESEL otrzymało 1,1 mln z nich. Z szacunków Personnel Service wynika, że ostatecznie na rynek pracy może wejść nawet 500-700 tys. osób. Aktywizacja zawodowa uchodźców będzie wymagała wprowadzenia ułatwień i pokonania kilku barier. Jednym z ważniejszych kroków była specustawa, ale teraz kluczowe będą dodatkowe działania, a wśród nich m.in. kursy języka polskiego, kampania informacyjna o miejscach pracy w regionach oraz stworzenie długofalowych strategii migracyjnych.