17/06/21

W roku akademickim 2020/2021 na polskich uczelniach kształciło się 84,7 tys. cudzoziemców, o 2,5 tys. więcej niż w poprzednim roku akademickim i o 6,4 tys. więcej niż dwa lata wcześniej. Prawie połowę wszystkich cudzoziemców studiujących w Polsce stanowią osoby z Ukrainy – podaje GUS. Eksperci Personnel Service wskazują, że młodych z zagranicy ciągnie głównie do stolicy. Co trzeci cudzoziemiec studiował w Warszawie i ukończył kierunek związany prawem, administracją i biznesem.

14/06/21

Pracowników z Ukrainy znajdziemy w więcej niż co czwartej firmie w Polsce. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu nie osłabło znacząco nawet w pandemii. Firmy, które prężenie działały, potrzebowały rąk do pracy. Dlatego już co trzeci przedsiębiorca deklarował, że chętnie zapłaci więcej pracownikowi z Ukrainy niż Polakowi, byle go przyciągnąć – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Eksperci firmy wskazują, że argument finansowy pozostaje dla kadry ze Wschodu kluczowy przy podejmowania decyzji o wyborze konkretnego pracodawcy. Na znaczeniu zyskały też m.in. bezpieczeństwo czy bliskość geograficzna.

10/06/21

W pierwszym kwartale br. zlikwidowano w Polsce 70,2 tys. miejsc pracy, czyli 30,2% więcej niż w poprzednim kwartale ubiegłego roku i o 41,5% mniej niż rok wcześniej. Na ich miejsce powstało 191,7 tys. nowych etatów, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednim kwartale – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Sektory, w których najłatwiej było znaleźć pracę to przetwórstwo przemysłowe, budowlanka i handel. Jednak to również tam zlikwidowano najwięcej miejsc pracy. Eksperci Personnel Service wskazują, że dobrą wiadomością jest rosnące bezpieczeństwo pracy. Najbezpieczniej pracują programiści, na drugim biegunie są górnicy.