Bądź zawsze na bieżąco!

Biuro prasowe

Wszystkie informacje prasowe znajdziesz w zakładce Newsy. Po materiały graficzne oraz dane kontaktowe zapraszamy do zakładki Kontakt dla mediów.


Nasze cele to:

Zwiększanie świadomości ekonomicznej i przekazywanie wiedzy o rynku pracy
Przeprowadzanie badań o rynku pracy we współpracy z uznanymi instytucjami
Współpraca z liderami opinii na rynku pracy

Barometr
Polskiego
Rynku Pracy

W tym raporcie skupiamy się na rynku pracy – potrzebach pracodawców, oczekiwaniach pracowników i najważniejszych zjawiskach, które dzieją się na rynku pracy w danym momencie. Jako eksperci, analizujmy aktualne wydarzenia z punktu widzenia trendów makroekonomicznych.


Barometr
Imigracji
Zarobkowej

To nasz flagowy projekt, w którym na imigrację zarobkową patrzymy z trzech punktów widzenia: polskiego pracownika, pracodawcy w Polsce oraz ukraińskiego pracownika, który miał doświadczenia pracy w naszym kraju. To jedyne transgraniczne badanie tego typu, w którym zestawiamy polską i ukraińską perspektywę.

Od początku realizacji badania naszym partnerem są Pracodawcy RP.


Komentarze
danych
makro-
ekonomicznych

Na bieżąco sprawdzamy najnowsze dane dotyczące rynku pracy, które publikują m.in. Główny Urząd Statystyczny, Eurostat, OECD i pokazujemy Wam nasz punkt widzenia.


Ukraińcy w pierwszym półroczu br. wydali w Polsce niemal tyle co w całym 2020 i 2021
03/10/2022
Ukraińcy w pierwszym półroczu br. wydali w Polsce niemal tyle co w całym 2020 i 2021

Wydatki Ukraińców w Polsce zaczynają powoli wracać do wyników notowanych przed pandemią. W pierwszym półroczu br. nasi wschodni sąsiedzi zostawili w sklepach i na usługi 2,1 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o 24 proc. więcej niż w tym samym okresie pandemicznego 2020 roku. Do wyników z lat 2016-2019 jeszcze brakuje, bo wtedy wydatki wynosiły średnio 3,4 mld zł, ale wszystko wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach można spodziewać się utrzymania trendu. Eksperci Personnel Service przypominają, że w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie, według danych Straży Granicznej, granicę z Polską przekroczyło ponad 6,6 mln osób.

8 na 10 licealistów uczy się dwóch języków obcych. To ułatwia start na rynku pracy
28/09/2022
8 na 10 licealistów uczy się dwóch języków obcych. To ułatwia start na rynku pracy

Nauka języków obcych w kosmopolitycznym świecie jest czymś naturalnym, co potwierdzają dane Eurostatu. 96 proc. uczniów szkół podstawowych w Unii Europejskiej uczy się jednego języka obcego, a w liceach 6 na 10 osób uczy się co najmniej dwóch. Polska przebija te statystki. Wszystkie dzieci w szkołach podstawowych uczą się języka obcego, a nauka dwóch języków obcych dotyczy 81 proc. licealistów. Dzieci uczą się głównie angielskiego (98 proc.), niemieckiego (54 proc.) i hiszpańskiego (15 proc.). Eksperci Personnel Service wskazują, że nauka języków obcych przydaje się na rynku pracy. Z analizy Pracuj.pl wynika bowiem, że na początku 2021 r. wymóg znajomości języka obcego znajdował się w co trzeciej ofercie pracy.

Benefity mają wspierać zdrowie i domowy budżet, a nie pasje
20/09/2022
Benefity mają wspierać zdrowie i domowy budżet, a nie pasje

Rozwój pasji, edukacji czy życia rodzinnego – w tych obszarach benefity pełniły ważną rolę, ale przed wybuchem wojny, wysokiej inflacji i COVID-19. Aktualnie te potrzeby zeszły na dalszy plan. Pracownicy, którzy walczą z rosnącymi kosztami życia i pamiętają doświadczenia pandemii mówią wprost, że rolą benefitów pracowniczych powinno być przede wszystkim wsparcie ich zdrowia (47 proc.) oraz finansów osobistych (44 proc.) – wynika z badania Personnel Service. Eksperci firmy wskazują, że w momencie, gdy zaspokajanie podstawowych potrzeb jest zagrożone, myślenie o rozwoju czy edukacji schodzi na dalszy plan.

Masz pomysł, co powinniśmy zawrzeć w naszej analizie? Napisz do nas: monika.banys@personnelservice.pl

Krzysztof Inglot

Krzysztof Inglot jest założycielem Personnel Service S.A. Menadżer HR z 25-letnim doświadczeniem zdobytym m.in. w Work Service S.A. Prowadzi projekty restrukturyzacyjne w obszarze zasobów ludzkich dla największych firm w Polsce. Autor wielu komentarzy i wypowiedzi eksperckich w mediach, dotyczących bieżącej sytuacji na rynku pracy.

W 2013 roku Krzysztof Inglot nabył uprawnienia i kompetencje do pełnienia funkcji Mediatora i Arbitra, a w 2015 roku dołączył do zespołu ekspertów Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP.

Krzysztof Inglot
Kontakt
dla mediów
Monika Banyś
Monika Banyś
Rzecznik Prasowy