Bądź zawsze na bieżąco!

Biuro prasowe

Wszystkie informacje prasowe znajdziesz w zakładce Newsy. Po materiały graficzne oraz dane kontaktowe zapraszamy do zakładki Kontakt dla mediów.


Nasze cele to:

Zwiększanie świadomości ekonomicznej i przekazywanie wiedzy o rynku pracy
Przeprowadzanie badań o rynku pracy we współpracy z uznanymi instytucjami
Współpraca z liderami opinii na rynku pracy

Barometr
Polskiego
Rynku Pracy

W tym raporcie skupiamy się na rynku pracy – potrzebach pracodawców, oczekiwaniach pracowników i najważniejszych zjawiskach, które dzieją się na rynku pracy w danym momencie. Jako eksperci, analizujmy aktualne wydarzenia z punktu widzenia trendów makroekonomicznych.


Barometr
Imigracji
Zarobkowej

To nasz flagowy projekt, w którym na imigrację zarobkową patrzymy z trzech punktów widzenia: polskiego pracownika, pracodawcy w Polsce oraz ukraińskiego pracownika, który miał doświadczenia pracy w naszym kraju. To jedyne transgraniczne badanie tego typu, w którym zestawiamy polską i ukraińską perspektywę.

Od początku realizacji badania naszym partnerem są Pracodawcy RP.


Komentarze
danych
makro-
ekonomicznych

Na bieżąco sprawdzamy najnowsze dane dotyczące rynku pracy, które publikują m.in. Główny Urząd Statystyczny, Eurostat, OECD i pokazujemy Wam nasz punkt widzenia.


Cyfrowi giganci przecierają szlaki powrotu do biur z pracy zdalnej
17/05/2021
Cyfrowi giganci przecierają szlaki powrotu do biur z pracy zdalnej

W firmach trwają obecnie dyskusje na temat powrotu do biur. Pierwsze duże przedsiębiorstwa już podjęły takie decyzje, zapowiadając zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania. Tym postawom przyglądają się polskie firmy, przed którymi stoi perspektywa zmian, bo według danych GUS jeszcze pod koniec 2020 r. co dziesiąty zatrudniony pracował zdalnie. Eksperci Personnel Service porównują najnowsze decyzje cyfrowych gigantów i wskazują przykłady wdrożeń, które mogą być punktem wyjścia dla firm, które jeszcze nie zdecydowały, co zrobią po ustąpieniu pandemii.

68% firm przekonanych, że przez automatyzację ludzie stracą pracę
12/05/2021
68% firm przekonanych, że przez automatyzację ludzie stracą pracę

Automatyzacja wdrożona w firmie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia - z tym stwierdzeniem zgadza się 68% przedsiębiorców, którzy zauważają, że od początku trwania pandemii tempo wprowadzania innowacji w ich branży przyspieszyło. Obaw nie podzielają pracownicy. Tylko co piąty boi się, że automatyzacja stanowi zagrożenie dla jego stanowiska pracy. To zaskakujące biorąc pod uwagę, że już 18% zatrudnionych zna kogoś, kto w pandemii stracił pracę z powodu rozwijającej się technologii - wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Eksperci firmy przypominają, że z danych World Economic Forum wynika, że do 2025 roku zniknie z rynku pracy nawet 85 mln etatów. W ich miejsce powstaną nowe, ale będą wymagały zupełnie innych kwalifikacji.

Te branże najwięcej płaciły i zatrudniały w 2020 roku. Branża informatyczna na podium
10/05/2021
Te branże najwięcej płaciły i zatrudniały w 2020 roku. Branża informatyczna na podium

W 2020 roku o 2,4% wzrosła liczba pracowników w sektorze informacji i komunikacji - to najwięcej spośród wszystkich sektorów analizowanych przez GUS. Popularność branży to konsekwencja wysokich zarobków, które w zeszłym roku przekraczały 9,2 tys. zł brutto. W pierwszej trójce branż z najwyższymi płacami znalazły się także działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo i wydobywanie. Sektorów, w których można dobrze zarobić lub rośnie liczba pracowników jest jednak więcej. Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie najlepiej zarabiających oraz najwięcej zatrudniających sektorów w 2020 roku.

Masz pomysł, co powinniśmy zawrzeć w naszej analizie? Napisz do nas: monika.banys@personnelservice.pl

Krzysztof Inglot

Krzysztof Inglot jest Prezesem Personnel Service S.A. Menadżer HR z 20-letnim doświadczeniem zdobytym m.in. w Work Service S.A. Prowadzi projekty restrukturyzacyjne w obszarze zasobów ludzkich dla największych firm w Polsce. Autor wielu komentarzy i wypowiedzi eksperckich w mediach, dotyczących bieżącej sytuacji na rynku pracy.

W 2013 roku Krzysztof Inglot nabył uprawnienia i kompetencje do pełnienia funkcji Mediatora i Arbitra, a w 2015 roku dołączył do zespołu ekspertów Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP.

Krzysztof Inglot
Kontakt
dla mediów
Monika Banyś
Monika Banyś
Rzecznik Prasowy