Bądź zawsze na bieżąco!

Biuro prasowe

Wszystkie informacje prasowe znajdziesz w zakładce Newsy. Po materiały graficzne oraz dane kontaktowe zapraszamy do zakładki Kontakt dla mediów.


Nasze cele to:

Zwiększanie świadomości ekonomicznej i przekazywanie wiedzy o rynku pracy
Przeprowadzanie badań o rynku pracy we współpracy z uznanymi instytucjami
Współpraca z liderami opinii na rynku pracy

Barometr
Polskiego
Rynku Pracy

W tym raporcie skupiamy się na rynku pracy – potrzebach pracodawców, oczekiwaniach pracowników i najważniejszych zjawiskach, które dzieją się na rynku pracy w danym momencie. Jako eksperci, analizujmy aktualne wydarzenia z punktu widzenia trendów makroekonomicznych.


Barometr
Imigracji
Zarobkowej

To nasz flagowy projekt, w którym na imigrację zarobkową patrzymy z trzech punktów widzenia: polskiego pracownika, pracodawcy w Polsce oraz ukraińskiego pracownika, który miał doświadczenia pracy w naszym kraju. To jedyne transgraniczne badanie tego typu, w którym zestawiamy polską i ukraińską perspektywę.

Od początku realizacji badania naszym partnerem są Pracodawcy RP.


Komentarze
danych
makro-
ekonomicznych

Na bieżąco sprawdzamy najnowsze dane dotyczące rynku pracy, które publikują m.in. Główny Urząd Statystyczny, Eurostat, OECD i pokazujemy Wam nasz punkt widzenia.


Nie ma kolejek Ukraińców po pracę w Polsce. Szukają jej w Kanadzie i Niemczech
31/05/2023
Nie ma kolejek Ukraińców po pracę w Polsce. Szukają jej w Kanadzie i Niemczech

Pierwsze miesiące roku upłynęły pod znakiem spowolnienia w polskiej gospodarce, co było widoczne m.in. w  mniejszej liczbie ofert pracy. Przyspieszenie pojawiło się w maju, ale na dostępne etaty nie ma kolejek Ukraińców. Eksperci Personnel Service wskazują, że obywatele Ukrainy, którzy dostrzegli mniejsze możliwości zatrudnienia w pierwszych miesiącach roku, zamiast czekać na ożywienie na rynku pracy, wyjechali. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że najchętniej wybierali się do Kanady (20 proc. wskazań) oraz Niemiec (16 proc.). Spadającą liczbę obywateli Ukrainy widać też w rejestrach osób z nadanym specustawą statusem cudzoziemca. Aktualnie jest to 543 tys. osób, podczas gdy dwa miesiące temu było ich o 43 tys. więcej.

Sztuczna inteligencja: rewolucja czy zagłada rynku pracy?
23/05/2023
Sztuczna inteligencja: rewolucja czy zagłada rynku pracy?

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy: Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zmienia rynek pracy. Zdolności AI do analizy ogromnych ilości danych i podejmowania precyzyjnych decyzji przyciągają uwagę biznesu, który widzi w tym potencjał do poprawy efektywności i osiągania zysków. Już teraz widać jej wpływ w wielu sektorach, od medycyny i transportu po finanse i produkcję. Czy sztuczna inteligencja będzie rewolucją, otwierającą nowe możliwości, czy też zagładą, pozbawiającą ludzi miejsc pracy? Kluczowe będzie znalezienie równowagi między wprowadzaniem AI a ochroną pracowników i ich przekwalifikowaniem.

Premia i 4-dniowy tydzień pracy – tego oczekują pracownicy
09/05/2023
Premia i 4-dniowy tydzień pracy – tego oczekują pracownicy

Podejście pracowników do benefitów jest pochodną warunków społeczno-gospodarczych. W pandemii prym wiodły pakiety opieki medycznej, aktualnie na skutek inflacji pracownicy, gdyby mogli poprosić pracodawcę o cokolwiek, wybraliby podwyżkę lub premię. Na trzecim miejscu najbardziej pożądanych benefitów pojawia się 4-dniowy tydzień pracy, z którego chętnie skorzysta co trzeci pracownik – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Na kolejnych miejscach są dodatki, które obniżają koszty życia. Dofinansowanie dojazdów do pracy to oczekiwanie 29 proc. osób, a 25 proc. liczy na darmowe wyżywienie w pracy. Co czwarta osoba zadowoliłaby się dodatkowymi dniami wolnymi.

Masz pomysł, co powinniśmy zawrzeć w naszej analizie? Napisz do nas: monika.banys@personnelservice.pl

Krzysztof Inglot

Krzysztof Inglot jest założycielem Personnel Service S.A. Menadżer HR z 25-letnim doświadczeniem zdobytym m.in. w Work Service S.A. Prowadzi projekty restrukturyzacyjne w obszarze zasobów ludzkich dla największych firm w Polsce. Autor wielu komentarzy i wypowiedzi eksperckich w mediach, dotyczących bieżącej sytuacji na rynku pracy.

W 2013 roku Krzysztof Inglot nabył uprawnienia i kompetencje do pełnienia funkcji Mediatora i Arbitra, a w 2015 roku dołączył do zespołu ekspertów Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP.

Krzysztof Inglot
Kontakt
dla mediów
Monika Banyś
Monika Banyś
Rzecznik Prasowy