Bądź zawsze na bieżąco!

Biuro prasowe

Wszystkie informacje prasowe znajdziesz w zakładce Newsy. Po materiały graficzne oraz dane kontaktowe zapraszamy do zakładki Kontakt dla mediów.


Nasze cele to:

Zwiększanie świadomości ekonomicznej i przekazywanie wiedzy o rynku pracy
Przeprowadzanie badań o rynku pracy we współpracy z uznanymi instytucjami
Współpraca z liderami opinii na rynku pracy

Barometr
Polskiego
Rynku Pracy

W tym raporcie skupiamy się na rynku pracy – potrzebach pracodawców, oczekiwaniach pracowników i najważniejszych zjawiskach, które dzieją się na rynku pracy w danym momencie. Jako eksperci, analizujmy aktualne wydarzenia z punktu widzenia trendów makroekonomicznych.


Barometr
Imigracji
Zarobkowej

To nasz flagowy projekt, w którym na imigrację zarobkową patrzymy z trzech punktów widzenia: polskiego pracownika, pracodawcy w Polsce oraz ukraińskiego pracownika, który miał doświadczenia pracy w naszym kraju. To jedyne transgraniczne badanie tego typu, w którym zestawiamy polską i ukraińską perspektywę.

Od początku realizacji badania naszym partnerem są Pracodawcy RP.


Komentarze
danych
makro-
ekonomicznych

Na bieżąco sprawdzamy najnowsze dane dotyczące rynku pracy, które publikują m.in. Główny Urząd Statystyczny, Eurostat, OECD i pokazujemy Wam nasz punkt widzenia.


Pomimo pandemii przybywa studentów z zagranicy. Jest ich prawie 85 tys.
17/06/2021
Pomimo pandemii przybywa studentów z zagranicy. Jest ich prawie 85 tys.

W roku akademickim 2020/2021 na polskich uczelniach kształciło się 84,7 tys. cudzoziemców, o 2,5 tys. więcej niż w poprzednim roku akademickim i o 6,4 tys. więcej niż dwa lata wcześniej. Prawie połowę wszystkich cudzoziemców studiujących w Polsce stanowią osoby z Ukrainy – podaje GUS. Eksperci Personnel Service wskazują, że młodych z zagranicy ciągnie głównie do stolicy. Co trzeci cudzoziemiec studiował w Warszawie i ukończył kierunek związany prawem, administracją i biznesem.

Nawet w pandemii firmy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom, byle ich przyciągnąć
14/06/2021
Nawet w pandemii firmy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom, byle ich przyciągnąć

Pracowników z Ukrainy znajdziemy w więcej niż co czwartej firmie w Polsce. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu nie osłabło znacząco nawet w pandemii. Firmy, które prężenie działały, potrzebowały rąk do pracy. Dlatego już co trzeci przedsiębiorca deklarował, że chętnie zapłaci więcej pracownikowi z Ukrainy niż Polakowi, byle go przyciągnąć – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Eksperci firmy wskazują, że argument finansowy pozostaje dla kadry ze Wschodu kluczowy przy podejmowania decyzji o wyborze konkretnego pracodawcy. Na znaczeniu zyskały też m.in. bezpieczeństwo czy bliskość geograficzna.

Dane GUS: dwa razy więcej nowych miejsc pracy niż pod koniec 2020 r.
10/06/2021
Dane GUS: dwa razy więcej nowych miejsc pracy niż pod koniec 2020 r.

W pierwszym kwartale br. zlikwidowano w Polsce 70,2 tys. miejsc pracy, czyli 30,2% więcej niż w poprzednim kwartale ubiegłego roku i o 41,5% mniej niż rok wcześniej. Na ich miejsce powstało 191,7 tys. nowych etatów, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednim kwartale – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Sektory, w których najłatwiej było znaleźć pracę to przetwórstwo przemysłowe, budowlanka i handel. Jednak to również tam zlikwidowano najwięcej miejsc pracy. Eksperci Personnel Service wskazują, że dobrą wiadomością jest rosnące bezpieczeństwo pracy. Najbezpieczniej pracują programiści, na drugim biegunie są górnicy.

Masz pomysł, co powinniśmy zawrzeć w naszej analizie? Napisz do nas: monika.banys@personnelservice.pl

Krzysztof Inglot

Krzysztof Inglot jest Prezesem Personnel Service S.A. Menadżer HR z 20-letnim doświadczeniem zdobytym m.in. w Work Service S.A. Prowadzi projekty restrukturyzacyjne w obszarze zasobów ludzkich dla największych firm w Polsce. Autor wielu komentarzy i wypowiedzi eksperckich w mediach, dotyczących bieżącej sytuacji na rynku pracy.

W 2013 roku Krzysztof Inglot nabył uprawnienia i kompetencje do pełnienia funkcji Mediatora i Arbitra, a w 2015 roku dołączył do zespołu ekspertów Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP.

Krzysztof Inglot
Kontakt
dla mediów
Monika Banyś
Monika Banyś
Rzecznik Prasowy