Wszystkie informacje prasowe znajdziesz w zakładce Newsy. Po materiały graficzne oraz dane kontaktowe zapraszamy do zakładki Kontakt dla mediów.
W tym raporcie skupiamy się na rynku pracy – potrzebach pracodawców, oczekiwaniach pracowników i najważniejszych zjawiskach, które dzieją się na rynku pracy w danym momencie. Jako eksperci, analizujmy aktualne wydarzenia z punktu widzenia trendów makroekonomicznych.
To nasz flagowy projekt, w którym na imigrację zarobkową patrzymy z trzech punktów widzenia: polskiego pracownika, pracodawcy w Polsce oraz ukraińskiego pracownika, który miał doświadczenia pracy w naszym kraju. To jedyne transgraniczne badanie tego typu, w którym zestawiamy polską i ukraińską perspektywę.
Od początku realizacji badania naszym partnerem są Pracodawcy RP.
Na bieżąco sprawdzamy najnowsze dane dotyczące rynku pracy, które publikują m.in. Główny Urząd Statystyczny, Eurostat, OECD i pokazujemy Wam nasz punkt widzenia.
Produktywne osiem godzin pracy to mit. Z raportu Screen Education wynika, że pracownicy spędzają nawet 2,5 godziny dziennie używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z ich obowiązkami zawodowymi. Co więcej, już co czwarty pracownik produkcyjny i co dziesiąty biurowy przyznaje, że w miejscu pracy doszło do wypadku w wyniku rozproszenia uwagi przez smartfony. Eksperci Personnel Service wskazują, że telefon w zasięgu wzroku przeszkadza zwłaszcza w trakcie pracy zdalnej, bo zaburza work-life balance.
W 2020 r. powstało o 12,4% mniej nowych przedsiębiorstw niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że 44 tys. osób mniej zdecydowało się na prowadzenie własnej firmy, co jest konsekwencją niepewności związanej z epidemią koronawirusa. Z analizy NBP wynika, że na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek przedsiębiorców, którzy za największą barierę rozwoju uznają właśnie brak przewidywalności. Eksperci Personnel Service wskazują, że to powstrzymuje przez zakładaniem biznesu, choć po tąpnięciu w drugim kwartale, widoczna była stabilizacja w drugiej połowie roku.
Zawodowi kierowcy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarki i położne oraz spawacze – te skrajnie różne zawody łączy wspólny mianownik, bo jako jedyne znalazły się na liście deficytowych profesji w badaniu „Barometr zawodów” w każdym polskim województwie. Eksperci Personnel Service podkreślają, że choć znalezienie pracy w tych branżach nie powinno być szczególnie trudne, pracownicy mierzą się z wieloma systemowymi problemami.
Masz pomysł, co powinniśmy zawrzeć w naszej analizie? Napisz do nas: monika.banys@personnelservice.pl
Krzysztof Inglot jest Prezesem Personnel Service S.A. Menadżer HR z 20-letnim doświadczeniem zdobytym m.in. w Work Service S.A. Prowadzi projekty restrukturyzacyjne w obszarze zasobów ludzkich dla największych firm w Polsce. Autor wielu komentarzy i wypowiedzi eksperckich w mediach, dotyczących bieżącej sytuacji na rynku pracy.
W 2013 roku Krzysztof Inglot nabył uprawnienia i kompetencje do pełnienia funkcji Mediatora i Arbitra, a w 2015 roku dołączył do zespołu ekspertów Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP.