Aktualności

Imigranci zagraniczni poduszką powietrzną na kryzys COVID-19 w Polsce. Bezrobocie będzie niższe niż podaje KE
21/05/2020

Czynnikiem ograniczającym skalę wzrostu bezrobocia w Polsce będą miejsca pracy zwalniane przez imigrantów zarobkowych. Ci, ze względu na utrudniony ruch graniczny, nie przyjadą do nas do pracy. Ich miejsca zajmą Polacy.


Koronawirus przyspieszy automatyzację, ale 68% firm nie jest na to gotowych
18/05/2020

Aż 68% przedsiębiorców jest zdania, że ich firma nie jest gotowa na wdrożenie automatyzacji lub/i robotyzacji. Tylko co czwarty pracodawca czuje, że jego przedsiębiorstwo jest na to przygotowane – wynika z pierwszej edycji „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Dla pracowników pozytywną informacją powinny być zapewnienia, że w ocenie aż 61% firm automatyzacja lub/i robotyzacja nie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że panująca obecnie epidemia koronawirusa wpłynie na działania firm i zmobilizuje je do wdrażania rozwiązań, które zautomatyzują pracę. Nie pozostanie to bez wpływu na rynek zatrudnienia.


Firmy bały się recesji jeszcze przed koronawirusem
07/05/2020

Aż 63% przedsiębiorców obawiało się spowolnienia gospodarczego w Polsce już pod koniec lutego br. Niepokój pracodawców przekładał się na ostrożne deklaracje dotyczące zwiększania poziomu zatrudnienia, w tym rekrutacji pracowników z Ukrainy. Tylko 17% firm planowało przyjmować do pracy nowe osoby, a jeszcze mniej, bo 10% chciało pozyskać kadrę ze Wschodu – wynika z pierwszej edycji „Barometru Polskiego Rynku Pracy”.


Co czwarty polski pracownik przygotowany do wykonywania pracy zdalnej
21/04/2020

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2019 roku 26% pracowników w Polsce miało odpowiednie narzędzia do wykonywania pracy zdalnie. Tym samym nasz kraj znalazł się lekko poniżej średniej europejskiej, która wynosi 28%. W zestawieniu wyprzedziliśmy takie państwa jak Węgry, Słowacja, a nawet Niemcy. Nadal jednak daleko nam m.in. do Szwecji, Irlandii, Finlandii i Danii, gdzie do pracy zdalnej przygotowany jest co drugi pracownik. Eksperci Personnel Service wskazują, że z uwagi na epidemię koronawirusa proces popularyzacji pracy zdalnej przyspieszy.


W tydzień na Ukrainie przybyło 36 tys. bezrobotnych
20/04/2020

Epidemia koronawirusa spowodowała, że część pracowników z Ukrainy wyjechała z Polski. Co więcej, zamknięcie granic zatrzymuje przepływ nawet 160 tys. osób miesięcznie. Nie pozostaje to bez znaczenia dla ukraińskiego rynku pracy. Z danych State Employment Service of Ukraine wynika, że w kwietniu w tydzień zarejestrowano ponad 36 tys. bezrobotnych. Eksperci Personnel Service wskazują, że ta liczba wzrośnie. Natomiast w Polsce mamy do czynienia ze zmianą trendu. Na stanowiska, które do tej pory zajmowali głównie Ukraińcy, zgłaszają się Polacy, którzy w trakcie epidemii stracili pracę.


Nawet 480 tys. Ukraińców nie przyjedzie do Polski do pracy
07/04/2020

Spowodowane koronawirusem zamknięcie granic wstrzymało migrację zarobkową. Do tej pory co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy. Jeżeli stan epidemiczny potrwa do czerwca, granic nie przekroczy nawet 480 tys. Ukraińców. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że obecnie zapotrzebowanie na pracowników, i to nie tylko ze Wschodu, zdecydowanie spadło.


Rekordowe wydatki Ukraińców w 2019 roku. Wydali prawie 8 mld zł
30/03/2020

W 2019 roku Ukraińcy zostawali w portfelach przedsiębiorców blisko 8 mld zł. To wzrost o połowę w porównaniu do wydatków sprzed pięciu lat – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Do tej pory to 2017 rok był rekordowy. Ukraińcy zostawili wtedy 7,69 mld zł w sklepach i na usługi. W zeszłym roku ten rekord został pobity z wynikiem 7,78 mld zł. Eksperci Personnel Service wskazują, że z uwagi na wstrzymaną przez epidemię koronawirusa migrację zarobkową oraz wciąż realne zagrożenie odpływem kadry ze Wschodu do Niemiec, w tym roku wydatki Ukraińców mogą być niższe.


Nawet 2 mln osób może stracić pracę. Bezrobocie wzrośnie do 10%
26/03/2020

Epidemia koronawirusa odbija się negatywnie na rynku pracy. Jeżeli państwo nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla firm, nawet co piętnasty pracownik – około 2 mln osób – może stracić pracę. Eksperci Personnel Service wskazują, że będą to głównie zatrudnieni na umowy zlecenia, choć posiadający umowy o pracę też będą zwalniani. Najbardziej zagrożeni są pracownicy handlu, bo nawet milion straci pracę. Nieciekawie wygląda też sytuacja w automotive. Lepiej radzi sobie przemysł spożywczy, logistyka, nowe technologie i budowlanka, choć w przypadku tego ostatniego sektora kluczowe będą decyzje o nowych inwestycjach. Jeżeli czarny scenariusz się sprawdzi, bezrobocie w Polsce wzrośnie do nawet 10%.


Koronawirus a prawo pracy
24/03/2020

Sytuacja związana z koronawirusem nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Niektóre firmy już zdecydowały się na pracę zdalną, inne obejmują kwarantanną osoby wracające z zagranicy i zaopatrują biuro w środki do dezynfekcji. Taka sytuacja budzi wiele pytań, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Eksperci Personnel Service radzą, aby obie strony zapoznały się ze swoimi prawami i obowiązkami.


Bez zmian w przepisach, kwarantanna w Polsce pozbawi Ukraińców możliwości zarobku
17/03/2020

Spowodowane koronawirusem zamknięcie granic zatrzymało nie tylko ruch turystyczny, ale także migrację zarobkową. Ukraińcy, którzy chcieli przyjechać pracować do Polski, muszą przełożyć te plany na przyszłość. To oznacza, że wiele firm zostanie bez rąk do pracy, bo na tę chwilę nie można liczyć na kolejnych pracowników zza wschodniej granicy. Warto jednak wykorzystać potencjał tych osób, które już są w Polsce, nawet jeżeli ich wiza niedługo się kończy. Eksperci Personnel Service wskazują, że ze względu na aktualną sytuację, pracownik z Ukrainy, któremu w okresie kwarantanny wygaśnie lub wygasła wiza, powinien mieć automatycznie odnawiane prawo do pobytu i pracy. To postulat, który firma wspólnie z Pracodawcami RP wystosowała do władz państwowych.


Personnel Service © 2009 - 2020