27/10/20

Choć bezrobocie w Europie w związku z rozwijającą się od lutego i marca pandemią koronawirusa nie zwiększyło się dramatycznie w żadnym z krajów Unii Europejskiej, najnowsze dane Eurostatu wyraźnie wskazują na zauważalny wzrost wskaźnika zastoju na rynku pracy. Jego poziom w krajach UE z 12,8% podskoczył do 14%. Te dodatkowe 1,2 pp. to największy wzrost od 2008 roku. Jak podkreślają eksperci Personnel Service, Polska na europejskim tle wypada całkiem dobrze, choć w naszym kraju także zanotowano pewne spadki.

15/10/20

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie w szybkim tempie. W ostatnich dniach każdej doby przybywa ok. 5 tys. chorych. To rodzi obawy o wydolność polskiej służby zdrowia. W placówkach zaczyna brakować specjalistycznego sprzętu, a często także personelu medycznego. Zdaniem ekspertów Personnel Service pomóc mogłoby m.in. zatrudnianie większej liczby medyków z Ukrainy. Niestety, pomimo obowiązywania uproszczonej procedury zatrudniania, na przyjazd do Polski decyduje się tylko kilkudziesięciu lekarzy ze Wschodu rocznie. Zainteresowanie mogłoby być wyższe, lecz medyków odstrasza kosztowny i skomplikowany proces nostryfikacji dyplomów, który łącznie trwa ponad 1,5 roku.

12/10/20

Aż 59% Ukraińców jest rozczarowanych sytuacją gospodarczą w ich kraju – wynika z danych Rating Group. Nie ma się co dziwić. Epidemia koronawirusa odbija swoje piętno na gospodarce naszych sąsiadów. Z danych Ukraińskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w drugim kwartale br. PKB Ukrainy spadło o 11,4% w porównaniu rok do roku, a stopa bezrobocia sięgnęła prawie 10%. Eksperci Personnel Service wskazują, że pozytywnym wskaźnikiem pozostają rosnące zarobki w tempie ok. 8%, ale nadal minimalna pensja na Ukrainie jest 4-krotnie niższa niż w Polsce. Dlatego nie należy się spodziewać rezygnacji pracowników z Ukrainy z emigracji.