Bądź zawsze na bieżąco!

Biuro prasowe

Wszystkie informacje prasowe znajdziesz w zakładce Newsy. Po materiały graficzne oraz dane kontaktowe zapraszamy do zakładki Kontakt dla mediów.


Nasze cele to:

Zwiększanie świadomości ekonomicznej i przekazywanie wiedzy o rynku pracy
Przeprowadzanie badań o rynku pracy we współpracy z uznanymi instytucjami
Współpraca z liderami opinii na rynku pracy

Barometr
Polskiego
Rynku Pracy

W tym raporcie skupiamy się na rynku pracy – potrzebach pracodawców, oczekiwaniach pracowników i najważniejszych zjawiskach, które dzieją się na rynku pracy w danym momencie. Jako eksperci, analizujmy aktualne wydarzenia z punktu widzenia trendów makroekonomicznych.


Barometr
Imigracji
Zarobkowej

To nasz flagowy projekt, w którym na imigrację zarobkową patrzymy z trzech punktów widzenia: polskiego pracownika, pracodawcy w Polsce oraz ukraińskiego pracownika, który miał doświadczenia pracy w naszym kraju. To jedyne transgraniczne badanie tego typu, w którym zestawiamy polską i ukraińską perspektywę.

Od początku realizacji badania naszym partnerem są Pracodawcy RP.


Komentarze
danych
makro-
ekonomicznych

Na bieżąco sprawdzamy najnowsze dane dotyczące rynku pracy, które publikują m.in. Główny Urząd Statystyczny, Eurostat, OECD i pokazujemy Wam nasz punkt widzenia.


Eurostat: Polska w pandemii zanotowała mniejszy zastój na rynku pracy niż większość państw UE
27/10/2020
Eurostat: Polska w pandemii zanotowała mniejszy zastój na rynku pracy niż większość państw UE

Choć bezrobocie w Europie w związku z rozwijającą się od lutego i marca pandemią koronawirusa nie zwiększyło się dramatycznie w żadnym z krajów Unii Europejskiej, najnowsze dane Eurostatu wyraźnie wskazują na zauważalny wzrost wskaźnika zastoju na rynku pracy. Jego poziom w krajach UE z 12,8% podskoczył do 14%. Te dodatkowe 1,2 pp. to największy wzrost od 2008 roku. Jak podkreślają eksperci Personnel Service, Polska na europejskim tle wypada całkiem dobrze, choć w naszym kraju także zanotowano pewne spadki.

Ukraińscy lekarze odciążą służbę zdrowia w Polsce? Na przeszkodzie stoją procedury
15/10/2020
Ukraińscy lekarze odciążą służbę zdrowia w Polsce? Na przeszkodzie stoją procedury

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie w szybkim tempie. W ostatnich dniach każdej doby przybywa ok. 5 tys. chorych. To rodzi obawy o wydolność polskiej służby zdrowia. W placówkach zaczyna brakować specjalistycznego sprzętu, a często także personelu medycznego. Zdaniem ekspertów Personnel Service pomóc mogłoby m.in. zatrudnianie większej liczby medyków z Ukrainy. Niestety, pomimo obowiązywania uproszczonej procedury zatrudniania, na przyjazd do Polski decyduje się tylko kilkudziesięciu lekarzy ze Wschodu rocznie. Zainteresowanie mogłoby być wyższe, lecz medyków odstrasza kosztowny i skomplikowany proces nostryfikacji dyplomów, który łącznie trwa ponad 1,5 roku.

Ukraińcy nie zrezygnują z emigracji. Pensje w ich ojczyźnie rosną, ale nadal w Polsce zarabiają 4-krotnie więcej
12/10/2020
Ukraińcy nie zrezygnują z emigracji. Pensje w ich ojczyźnie rosną, ale nadal w Polsce zarabiają 4-krotnie więcej

Aż 59% Ukraińców jest rozczarowanych sytuacją gospodarczą w ich kraju – wynika z danych Rating Group. Nie ma się co dziwić. Epidemia koronawirusa odbija swoje piętno na gospodarce naszych sąsiadów. Z danych Ukraińskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w drugim kwartale br. PKB Ukrainy spadło o 11,4% w porównaniu rok do roku, a stopa bezrobocia sięgnęła prawie 10%. Eksperci Personnel Service wskazują, że pozytywnym wskaźnikiem pozostają rosnące zarobki w tempie ok. 8%, ale nadal minimalna pensja na Ukrainie jest 4-krotnie niższa niż w Polsce. Dlatego nie należy się spodziewać rezygnacji pracowników z Ukrainy z emigracji.

Masz pomysł, co powinniśmy zawrzeć w naszej analizie? Napisz do nas: monika.banys@personnelservice.pl

Krzysztof Inglot

Krzysztof Inglot jest Prezesem Personnel Service S.A. Menadżer HR z 20-letnim doświadczeniem zdobytym m.in. w Work Service S.A. Prowadzi projekty restrukturyzacyjne w obszarze zasobów ludzkich dla największych firm w Polsce. Autor wielu komentarzy i wypowiedzi eksperckich w mediach, dotyczących bieżącej sytuacji na rynku pracy.

W 2013 roku Krzysztof Inglot nabył uprawnienia i kompetencje do pełnienia funkcji Mediatora i Arbitra, a w 2015 roku dołączył do zespołu ekspertów Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP.

Krzysztof Inglot
Kontakt
dla mediów
Monika Banyś
Monika Banyś
Rzecznik Prasowy